Koroner Bypass Kaç Saat Sürer?

Koroner bypass ameliyatı genellikle 2-3 saat süren bir cerrahi operasyondur. Ameliyatın süresi, hastanın yaşı ile diğer sağlık sorunlarına ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Koroner Bypass Ameliyatı Neden Yapılır?

Koroner arter, kalbin ihtiyacı olan kanı taşıyan atardamarlardır. Yüksek kolesterol, uzun süre sigara kullanımı, hipertansiyon, aile öyküsü, şeker hastalığı ve şişmanlık gibi bazı faktörler koroner arterin tıkanmasına neden olur. Atardamaların tıkanması, kalbin yeterince beslenmesini ve görevlerini yerine getirmesini engeller. Koroner arter tıkanıklığı göğüs ağrısı ve nefes darlığı başta olmak üzere kalp krizine kadar varabilecek sorunlara neden olur. Koroner baypas ameliyatı ile tıkanan koroner arter, vücuttaki başka bir damarla değiştirilir.

Koroner Bypass Ameliyatı Sonrası

Koroner bypass ameliyatı sonrası hastaların beslenme, sigara ve alkol kullanımı ile egzersiz gibi konularda yaşamlarını düzenlemeleri önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak, doktorun verdiği diyet listesini uygulamak ve sigara ya da alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.