Koroner Damar Hastalıkları

Koroner arterler, kalp kasına oksijen ve besin sağlayan kan damarlarıdır. Aorttan doğarlar ve kalp kasına nüfuz eden daha küçük damarlara dallanırlar. Koroner arterlerdeki tıkanıklıklar, kalp kasına giden kan akışı tehlikeye girerse, koroner damar hastalıkları hatta kalp krizine yol açabilir. Hastalığın durumu ciddi ise koroner bypass ameliyatı yapılabilir.

Koroner Damar Hastalıkları Nasıl Geçer?

Yaşam tarzı değişiklikleri yani sigarayı bırakmak, egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, stresi azaltmak ve kilo yönetimi gibi dikkat edilmesi gereken bu işlemler damar hastalığının oluşmasını engelleyebilir. Kan akışını iyileştirmek için aspirin, kolesterol düşürücü ilaçlar, tansiyon ilaçları ve nitrogliserin gibi ilaçlar kullanılabilir.

Koroner bypass ameliyatı, tıkalı veya dar koroner arterleri tedavi etmek için yapılan bir prosedürdür. Vücudun herhangi bir yerinden, genellikle göğüs, bacak veya koldan sağlıklı bir kan damarı almayı ve bunu koroner arterin tıkalı kısmını bypass etmek için kullanarak kanın kalbe serbestçe akmasına izin vermesini sağlar.

Koroner Damar Hastalıkları

Ameliyatın amacı kalp kasına giden kan akışını iyileştirmek ve koroner damar hastalıkları ve semptomlarını azaltmaktır. Prosedür genel anestezi altında yapılır ve birkaç gün hastanede kalmayı gerektirir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi

Hasta ameliyattan sonra 4-7 gün hastanede kalır. Ameliyattan birkaç hafta sonra yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekebilir. Doktorunuz size ne zaman normal aktivitelere dönmenin güvenli olduğu ve ne zaman hafif egzersize başlamanız gerektiği konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Ağrıyı azaltmaya, enfeksiyonu önlemeye ve kalp ritmini kontrol etmeye yardımcı olacak ilaçlar verilecektir. İlerlemenizi izlemek ve düzgün bir şekilde iyileştiğinizden emin olmak için doktorunuzla takip randevularınız olacak.

Gelecekte kalp problemleri riskinizi azaltmak için diyetinizde, egzersiz alışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızın diğer yönlerinde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Sorunsuz bir iyileşme süreci sağlamak ve bir daha koroner damar hastalıkları yaşamamak için doktorunuzun talimatlarına uymanız ve tüm takip randevularına katılmanız önemlidir.