Minimal İnvaziv Cerrahi ile Bypass Ameliyatı

Küçük kesi olarak da bilinen minimal invaziv cerrahi, bypass ameliyatlarında başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Birkaç santimlik girişimlerle yapılan ameliyat sonrasında hastalar daha kısa sürede iyileştiği gibi, enfeksiyon ve komplikasyon riski de azalır.

Minimal İnvaziv Cerrahi

Açık cerrahi ile yapılan bypass ameliyatı özellikle diyabet, tansiyon gibi rahatsızlıkları olan bireyler için ve yaşlı hastalar için daha risklidir. Minimal invaziv cerrahide kan transfüzyonu ihtiyacı daha az olmakla birlikte ameliyat sonrası komplikasyon riski de açık cerrahiye oranla daha düşüktür. Aynı zamanda yara izi çok daha küçük olduğu için, ameliyat sonrası yara bakımı daha kolaydır ve yaranın enfekte olma ihtimali çok azalır.

Minimal invazivle yapılan ameliyatlar hastaların psikolojik açıdan daha rahat hissetmelerini sağlar. Ameliyat sonrası oluşan yara izi çok düşük olduğundan, kozmetik açıdan da hastalar daha iyi hisseder. Aynı zamanda minimal invaziv sonrası uyuma ve oturma pozisyonları, egzersizler gibi alanlarda kısıtlamalar çok daha az olduğundan, ameliyattan sonra hastalar daha konforlu bir süreç yaşar.